A gyulladás szerepe a meddőségben – 1. rész

Kutatások szerint a gyulladás az egészségügyi problémák, például a szív- és érrendszeri betegségek, az ízületi gyulladás és az immunrendszeri rendellenességek általános oka. Új bizonyítékok arra világítanak rá, hogy a gyulladás – a fentieken túl – meddőséghez hozzájáruló faktor.

Gyulladás és termékenység

A termékenységet akadályozó állapotok, mint például a PCOS, az endometriózis és az immunológiai meddőség részben mind kapcsolódnak a krónikus gyulladáshoz. Ha ez így van, akkor már érthető, hogy a gyulladás miért hátráltathatja a termékenységi program sikerét. Ez a cikk megmutatja, mit lehet tenni vele.

Mi az a gyulladás?

A gyulladás tulajdonképpen az, ahogy az immunrendszer reagál az olyan stresszhatásokra, mint a sérülés vagy a fertőzés. Az akut gyulladásos reakció fontos az egészségednek, mert lehetővé teszi a sebek gyógyulását és segíti a testet a fertőzések leküzdésében.

Ha azonban a gyulladás krónikus, akkor zavarja és kiegyensúlyozatlanná teszi a normál élettani folyamatokat. Idővel a krónikus gyulladásokkal leterhelt immunrendszer kibillen az egyensúlyából, ami korai öregedéshez, degeneratív betegségekhez és termékenységi problémákhoz vezethet. Valójában sok termékenységi probléma a gyulladásos folyamatokhoz és az immunrendszer egyensúlyvesztéséhez kapcsolódik.

Íme néhány példa a gyulladásra és annak meddőséghez való kapcsolódására

  • Egy 2012-es tanulmány szerint a PCOS-ban szenvedő nőkben magasabb fokú az oxidatív stressz szint, emelkedett a C-reaktív protein szint és igazolhatóan több glikációs végtermék van a szervezetükben (AGE-k) – ezek mind a korai öregedés és a gyulladás jelei. (Termékenység és sterilitás, 2012).
  • A magas inzulinszinttel rendelkező nők (azaz inzulinrezisztenciások, ami a PCOS egy másik markere, vagy bélrendszeri intoleranciában érintett nők) esetében több gyulladásos folyamatot találtak. (Biomed Research International, 2013).
  • Az endometriózisban szenvedő nők megnövekedett immunsejt-aktivitással (citokinek és kemokinek), megnövekedett COX 2 enzim-szinttel és magas prosztaglandin szinttel rendelkeznek, melyek mind a gyulladás markerei. (Nőgyógyászat és Minimálisan Invazív Sebészet, 2015).
  • Az immunrendszerrel kapcsolatos termékenységi problémákkal küzdő nőkben gyakran megnőtt az NK sejtek (természetes ölősejt) száma, ami a gyulladás újabb jele.

Valójában minden olyan probléma, melyet több fájdalom kísér, mint például a kismedencét érintő gyulladásos betegségek vagy amelyek hegszövet kialakulásával járnak (endometriózis), azt jelzi, hogy a test fokozott gyulladásos állapotban van.

Néhányunk számára nehéz lehet a gyulladást meddőséghez hozzájáruló tényezőnek tekinteni. Ám lássuk a gyulladás egyéb gyakori jeleit is: bőrproblémák, például pattanások, rozácea vagy ekcéma; allergiák, eldugult orr, bőrpír vagy duzzanat a testben; gyomorégés vagy irritábilis bél tünetei; migrén vagy feszítő fejfájás; krónikusan duzzadt nyirokcsomók.

Hogyan lehet felszámolni a gyulladást természetes módon

A természetes terápiák ideálisak a krónikus gyulladás megszüntetésére és enyhítésére, sőt, ez az egyetlen mód a valódi gyulladáscsökkentésre. A gyulladást egyaránt kiváltja és súlyosbítja a helytelen étrend és életmód. Íme néhány tipp az induláshoz …

Étkezz a termékenységi diéta elvei szerint!

Sajátítsd el az étrend alapelveit az e-bookból.  Itt összegyűjtöttem belőle a legfontosabb étrendi tudnivalókat a gyulladással kapcsolatosan:

Fogyassz több friss gyümölcsöt és zöldséget. A friss gyümölcsökben és zöldségekben magas az antioxidánsok szintje és enzimekben is dúsak, melyek természetes gyulladásgátló hatásúak. A friss ételek lúgosítják és méregtelenítik a tested, segítve olyan toxikusnak számító anyagok eltávolítását, mint a húgysav, melyek hozzájárulnak a fájdalomhoz és a gyulladáshoz.

Növeld a magas rosttartalmú ételeket: a feldolgozatlan teljes gabonafélék, a hüvelyesek és a zöldségek segítenek a fölösleges ösztrogén lebontásában, normalizálja az inzulinszintet és eltávolítja a gyulladást okozó mérgeket a testedből.

Fontold meg a glutén száműzését az étrendedből. Érdemes 1-2 hónapig eltávolítani az étrendedből gluténtartalmú gabonákat, mint a búza, az árpa és a rozs, hogy megnézd, javul-e az általános egészségi állapotod és az emésztésed. A tejtermékekhez hasonlóan a glutén is gyulladást okoz a bélrendszerben sok ember számára. Ez az első lépés, amit megtehetsz. Ha javulást érzel, kövesd a gyulladásgátló (AIP) diétát és támogasd a bélrendszeri és hormonális egészségedet, amit a Ciklusharmonizáló módszerrel tudsz elsajátítani. Ha endometriózisod vagy autoimmun betegséged van, mint például Hashimoto autoimmun pajzsmirigy betegséged van, akkor mindenképpen ajánlom a glutén végleges kkiiktatásán túl a módszer elsajátítását!

Kerüld el ezeket, amikor csak lehetséges: feldolgozott élelmiszerek; magas cukortartalmú ételek; felesleges koffein vagy alkohol; finomított szénhidrátok; GMO-élelmiszerek; valamint a „Bio vagy nem bio”  listán szereplő nem ökológiai forrásból származó élelmiszereket, állati eredetű termékeket és tejtermékeket. Ezek az ételek elősegítik a gyulladásos folyamatokat és terhelik az immunrendszeredet. Ezen kívül hozzájárulnak az olyan hormonális egyensúlyhiányokhoz, mint az ösztrogén-dominancia, a magas tesztoszteronszint és az inzulinrezisztencia.

Egyél egészséges zsírokat! A gyulladást meg lehet előzni és le lehet küzdeni a megfelelő típusú zsírokkal. Helyezz nagy hangsúlyt az Omega 3-ban gazdag ételek bevitelére, hetente 2-3 alkalommal fogyassz, például hidegvízi halakat; tenger gyümölcseit; lenmagot vagy chiamagot. Fogyassz ezekkel együtt bőségesen a zöld levelesekből is, például jó a spenót, a rukkola vagy a porcsin. Növeld az egyszeresen telítetlen zsírok bevitelét is az olyan növényi ételekből, mint az avokádó, friss (egy éjszakán át áztattt) dió, valamint használj bőségesen az olívaolajból (de sose hevítsd), mert ezek a zsírsavak jelenléte így folyamatosan felveszi a harcot a gyulladásokkal és táplálják a reproduktív (hormon-) rendszeredet is.

Próbáld ki a gyógynövényeket a gyulladás leküzdése érdekében!

Ha szereted a fűszeres konyhát, használd a következő gyógynövényeket. Vagy vedd magadhoz őket étrednkeigészítőben.

Gyömbér (Zingiber officinale) és a kurkuma (Curcuma longa) – egyaránt erős természetes gyulladásgátló hatású gyógynövények. Használhatod teákban, fűszerként, vagy készíthetsz magadnak rendszeresen ízletes, melegítő kurkuma lattét. Itt a recept hozzá. Vagy vedd magadhoz étrendkiegészítőben:

Kurkuma: A feketeborssal képes hatását az emésztőrendszeren túl is kifejteni, ezért kiegészítőben csakis így ajánlom: A BIOCURCUMIN+ FORTE egy olyan gyulladásgátló készítmény ami egy új, szabadalmaztatott kurkuma-kivonat, amely  a kurkuminoidokat a kurkuma esszenciaolajával együtt tartalmazza feketeborssal és teljes spektrumú gyömbér-kivonattal.

L-Glutation: A legfontosabb antioxidáns, az antioxidánsok “anyja”: részt vesz olyan gének metilációjában, azaz azok aktivizálódási folyamatában, amelyek krónikus gyulladást okozhatnak. Azaz elnyomhatja a „rossz” géneket, melyek autoimmun problémákat váltanak ki. Ez hasznos lehet azoknak, akik autoimmun betegséggel küzdenek (pl. Hashimoto), vagy más immunológiai problémájuk van, vagy ha összeférhetetlenségre derül fény a párod spermájával. Figyelem, csak egy speciális, redukált formája szedhető kiegészítőként – kattints hozzá a linkre.

Használj enzimeket. Az emésztőenzimek – mint ez is – kiválóan csökkentik a gyulladást, normalizálják a bélműködést és ösztönzik a kiegyensúlyozott immunválaszt.

Nyugi! A krónikus stressz stimulálja a gyulladásos reakciót!

A gyulladás csökkentése érdekében a stressz alacsony szinten tartása és a mellékvese (stressz-szabályzó szerv) támogatása ugyanolyan fontos, mint a megfelelő ételek fogyasztása Válassz olyan stressz-csökkentő terápiák közül, mint a termékenységi masszázs, meditáció, elme-test programok, EFT, aromaterápia, naplózás vagy bármi más, ami veled együtt rezonál. Ezeket a módszereket nemcsak a stressz csökkentésére, de megelőzésképp is ajánlom! Amennyiben krónikus gyulladással küzdesz, a mellékveséd nagy teher alatt van, ezért a mellékvese funkciód támogatásának további pilléreit is sajátítsd el – ezt a Ciklusharmonizáló módszerben tanítom.

Számolj le a gyulladásokkal a termékenységed optimálizálása érdekében

Időnként mindannyian gyulladást tapasztalunk testünkben. Míg az akut gyulladás segít a testednek gyorsabban gyógyulni, addig a krónikus gyulladás a súlyos egészségügyi és termékenységi problémák okozójává válik.

Ha jó döntéseket hozol, visszafordíthatod a gyulladásos folyamatokat és azok káros hatásait a reproduktív rendszerre. Összpontosíts a termékenységfokozó étrendre! Tartózkodj a koffein, az alkohol, a gyógyszerek vagy a dohányzás szokásától! Az emberek gyakran fordulnak ezekhez az anyagokhoz stressz esetén, a nyugalmat, kikapcsolódást keresve, ám ezek mind gyulladáskeltőek. Ráadásul hosszabb távon súlyosbítják a stressz reakciókat, azaz kifárasztják a mellékveséidet.

Ha a termékenységed javításán dolgozol, tudatosan tegyél erőfeszítéseket a gyulladásos folyamatok kontroll alatt tartásáért. Ez nem csak támogatja a reproduktív rendszer megfelelő működését, hanem elősegíti azt is, hogy egészségesebb testben élhess az elkövetkező években is.

A következő részben megosztom Veled, hogy melyek a legfontosabb gyulladást okozó ételek, melyeket kerülnöd érdemes, mivel ezek befolyásolhatják a hormonális egyensúlyodat. Az étrended, vagyis az, hogy mi eszel meg fontos szerepet játszik a hormonális egészségben és abban, hogy a test mennyire képes kezelni a gyulladást!

Tovább a 2. részre!

Szakirodalmi források:

  • https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2213307015000520
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3696960/
  • https://www.cnyfertility.com/fertility-treatments/inflammation-and-reproductive-immunology/
  • https://www.livescience.com/52344-inflammation.html
error: A Harmóniabolt közlendője: