Hormonjaid védelme a vírusos időszakban

5 + 1 jó tanács a hormonok védelméért a COVID19 járvány idején

„Ha egészséged van, akkor mindened megvan. Ha nincs egészséged, akkor semmi másnak nincs jelentősége.” Augusten Burroughs

Szeretném elismerésemet és tiszteletemet kifejezni minden életmentő és megelőző lépésért, melyet a saját és a körülötted lévők egészségének megóvása érdekében teszel. Talán ijedtnek és elszigeteltnek érzed magad most otthon, de az a döntés, hogy követed a közegészségügyi irányelveket szó szerint sokak életét mentheti meg- és nem csak az idősebbekét… Sok körülöttünk lévő, idős és fiatal olyan krónikus állapotban él, amely veszélybe sodorhatja őket (pl. autoimmun betegségük van).

Nem vagy egyedül. Ebben a helyzetben mind együtt vagyunk benne, nekem is kihívásokkal teli, én is szorongok néha, ugyanakkor igyekszem a középpontomba visszatalálni és mindent megteszek a stressz csökkentése érdekében, a hormonrendszerem védelmében. Ebben szeretnélek támogatni.

A COVID19 és a hormonjaid

A koronavírus nem tesz különbséget a nem és kor alapján, mindannyian elkaphatjuk. De amikor a közegészségügyi irányelveket követjük saját magunk és mások védelme érdekében, ami magában foglalja a társas kapcsolatok korlátozását, még mindig tehetünk lépéseket a hormonjaink, a stresszválaszért felelős rendszer, valamint az általános mentális egészségünk és a jólétünk megóvása érdekében.

Ezek az ajánlások mind segíthetnek biztonságban és egészségben maradni ebben a zűrzavaros időben, a lista végén azokkal a konkrét étrendkiegészítőkkel, amik most fontosabbak lehetnek:

1. Védd és támogasd a stresszválaszért felelős mellékveséidet

Ez az időszak természetesen szorongást idézhet elő benned, és ekkor a tested (a mellékveséid) a szokásosnál több kortizol előállítására kényszerül. (A kortizol a test fő stresszhormonja, ő véd meg a stressz hatásaival szemben.)

Ennek van értelme. Most szó szerint globálisan küzdj vagy fuss üzemmódba kényszerítve élünk, és természetesen testünk fizikai szinten is reagál, hogy felkészülhessen a lehetséges veszélyekre. A probléma az, hogy a magas kortizolszint nem tesz jót a hormonjainknak. Ha a kortizol túl sokáig magas, akkor az egész hormonrendszerünk kiegyensúlyozatlan lehet, és ez hozzájárulhat a ciklusproblémákhoz és más olyan tünetekhez, mint a ciszták, az ugrándozó vércukorszint, a fáradtság és a rossz hangulat. Nem is beszélve arról, hogy a megemelkedett kortizolszint elnyomja az immunválaszt!

A szorongás-hormon összefüggés fordítva is működik. A nők esetében a szorongás hormonális lehet, azaz a szorongása többé-kevésbé intenzívebb lehet attól függően, hogy hol tartózkodsz a havi hormonális ciklusodban, amelyet infradián ritmusnak is nevezünk.

Természetesen most magasabb a szorongás a koronavírus járvány idején – azaz ez egy magasabb szint az infradián ritmus meghatározott szakaszaiban észlelhetőnél. Ezért kritikus jelentőségű a stressz kezelése azért, hogy csökkentsd a kortizolt, és hogy további lépéseket tegyél a szorongás csökkentésére.

A mentális egészségedért – Kezdd azzal, hogy korlátozod a befogadott hírek mennyiségét. Ha a címsorok szorongást keltő okot jelentenek a számodra, próbálj szelektálni és találd meg itt is az egyensúlyt: amit meg kell tudnod azért, hogy biztonságban tarthasd magad és a környezetedet, azt hallgasd meg, de ne ess túlzásba a stresszt keltő hírek áradatával.

Mozgással csökkentsd a kortizol szinted – A mozgás nagyszerű módja a kortizol felesleg kiürítésének a testedből. Egy remek lehetőség a stresszes gondolatok visszaszorítására és az elméd tisztítására. Próbálj meg táncolni, jógázni, akár csak otthon mozogni. Amikor reggel felébredsz, végezz pár nyújtást (kezdők csak nyújtózkodjanak), és ha gyerekeid vannak, akkor vedd rá őket is és csináljátok együtt! Ebben az időben ugyanúgy mozgásra lesz szükségük nekik is, akár a felnőtteknek.

Az online edzés egy újabb nagyszerű módja annak, hogy tested erőteljesen és elmédet nyugalomban tartsd.

Jelenleg még lehet a szabadban sétálni (a megfelelő távolságot tartva a többiektől) – ez egy nagyszerű mozgásmód és a D-vitaminhoz is juthatsz, ha süt a nap, ami támogatja a hormon egyensúlyt és az immunrendszer működését. Ha egy közeli parkba, a zöldbe mész, még a szerotonin szinted is növelheted!

Szexelj:) – Az orgazmus egy újabb nagyszerű módszer a kortizol szint szabályozására, az endorfin hormonok termelődésére és persze mozgással is jár.

Progeszteron és mellékvese támogatók – A progeszteron a kortizol előanyaga, azaz a progeszteron pótlásával – Women’s Creammel – támogatod a mellékveséidet. Ugyanakkor azt is biztosítod, hogy a stressz esetén megnövekedett kortizol ne okozzon menstruációs problémákat – ne feledd: a kortizol hosszabb ideig tartó emelkedett szintje blokkolja a npi egyensúlyért felelős hormonodat a progeszteron-lopás mechanizmusával. Ezért érdemes krónikus stressznél a pótlásról gondoskodni. A mellékvese támogató gyógynövények adaptogén hatásúk is egyben, vagyis segítik a szervezetet a kihívásohoz alkalmazkodni és egyensúlyi állapotába visszatalálni, így az immunrendszert is támogatják. Ne hagyd most abba, ha használsz ilyet: Rhodiola, Ashwaghanda, Maca.

2. Vigyázz a stresszből fakadó nassolással és ügyelj a vércukorszintedre

A stressz idején az édességek és rágcsák nos, vigasztalók! Semmi baj, ha ilyen módon találsz némi enyhülést. Amire viszont oda kell figyelned az az, hogy amikor cukros ételt eszel, vagy akár olyan egészséges, de magas glikémiás terhelésű ételre vágysz, mint például a rizstallér vagy a gluténmentes tészta, hogy ezek eltéríthetnek az egészséges táplálkozási rutinodtól, pedig olyan sokat tettél érte.

A vércukor rendben tartásával támogathatod szervezeted optimális működését. A mozgás sokat segíthet a felesleges cukor eltávolításában. A cukor kedvező közeget nyújt a vírusok szaporodásának. Azt tudjuk is, hogy a cukorbetegségben szenvedők magasabb kockázatba tartoznak a koronavírus szempontjából.

Ha amúgy is inzulinrezisztenciával küzdesz és a nagy a kísértés, segíthet a króm, mint természetes étvágyszabályozó (és inzulin hasznosulását támogató mikroelem), a Gymnema Silvestre, ami az édes íz iránti vágyat csökkenti és a Glicin, amivel egészségesen tudsz édesíteni, sütni, mivel édes ízt ad, de nem emeli a vércukorszintet, mivel egy aminosavról van szó.

Olvasd át a következő pontot is:

3. Egyed magad egészségesre! – A felhívás most is érvényes, sőt!

Fontos azt tudnod, hogy a tápanyaghiányos táplálkozás minőségi éhezést okoz, azaz a sejtek optimális mikrotápanyag ellátás híján nem képesek feladatuk elvégzésére, a tápanyaghiányos gazdasejteken történő áthaladás pedig megkönnyítheti a fertőző ágensek szaporodását. Amikor olyan egészségtelen ételeket eszel, mint hot-dog, hamburger, sült burgonya, gyorséttermi ételek, chipsek, szénsavas üdítőitalok, sós kekszek, étolajban sültek és konzerv készételek, akkor a minőségi éhezésbe viszed a sejtjeidet.

Tudom, nem biztos, hogy most ugyanúgy rendszeresen hozzáférsz, vagy hozzá fogsz férni a friss, egész ételekhez, melyeket általában eszel.

Ez engem is érzékenyen érint, hidd el, de ebben úgysem tehetünk mást, mint napról napra alkalmazkodunk (a friss zöldségek úgysem állnak el tovább, hacsak nem fagyasztod le, amit lehet). Tehát ez még nem akkora gond és ideiglenes. Remélhetőleg maradt még a tavaly eltett lecsóból, vagy ott vannak a fagyasztott zöldségek és gyümölcsök. Ha húsevő vagy, a húst le tudod fagyasztani, és ha rizs és bab is van otthon, az már remek. A bab fantasztikus rostforrás, amely kisegíthet a vércukor hullámvasútból is (ha kellett a nyugtató nasi) és eltávolítja a felesleges hormonokat a testedből.

Csak légy óvatos, ha inzulinérzékenységed van, akkor azért ne egyél rizst és babot minden étkezésre. Csökkentve az adagokat belőle és hozzáadva sok-sok zöldséget, az inzulinszintedet alacsonyan tarthatod. Vagy válassz keményítős zöldségeket a gabonafélék helyett. A lassabban égő keményítőtartalmú zöldségekkel az agyad és izmaid szintén cukorhoz juthatnak, így válaszd most az édesburgonyát, ez hosszú ideig hűvös, száraz helyen tárolható is, én mindig nagyobb adagokban szoktam beszerezni (edesburgonya.bio).

Ha várandós vagy, akkor ez különösen hasznos lehet, pláne ha még terhességi cukorbetegséged is van.

A normál ételeinkhez való hozzáférés hiánya stresszt okozhat. Ugyanakkor kihozhatja belőlünk a kreativitást, elvégre nők vagyunk! Tegnap este elkészítettem egy nagy fazék fodros keles-babos ragut édesburgonyával, ami több étkezésre is kitartott, amikor az édesburgonya elfogyott, a maradék ragu lett a köret a hal mellé. Újra ismétlem: ha te inzulinrezisztenciás vagy, fokozottan ügyelj a tápanyagok kiegyensúlyozására, azaz a keményítő mellett legyen a tányérodon elegendő fehérje, étkezésenként 2-3 maréknyi zöldség és jóféle zsiradék is (olajbogyó, avokádó, olívaolaj, vaj, zsírosabb tengeri hal).

 

Kép: Quinás étel Ella szakácskönyvéből

4. Rendszeresen fertőtlenítsd a kezed és amihez hozzányúlsz!

Az alkohol-alapú fertőtlenítők a leghatékonyabbak, és nem rombolják a hormonrendszert sem. Én is alkoholos-citrom illóolajos fertőtlenítőszerrel fújok át mindent, amikor az otthonomon kívül vagyok vagy ha készpénzhez nyúlok. Plusz átfújom a mobilomat, a kulcsaimat és a kilincset is. Ha sokat dolgozol pénzzel, íme egy ötlet: tedd bele egy nylon zacskóba és hajszárítóval melegítsd egy kicsit. A meleg pára nem kedvez a vírusnak!

A nem alkohol alapú fertőtlenítőszerekbe nagy eséllyel kerül a hormonrendszert megzavaró triklozán, ami

endokrin-gátló, vagy a benzalkonium-klorid, ami bőrirritáló hatású lehet, mindenesetre ne aggódj, ha nem találsz ideális fertőtlenítőt, hiszen már az is szuper, ha egyáltalán sikerül beszerezni bármit is, mivel a tested viszonylag kis felületén használod, a jelenlegi helyzetben több előnye, mint hátránya van.

A legfontosabb az, amit otthon használsz amúgy is a mindennapokban, tehát otthonra válassz biztonságosabb termékeket. Ha szeretnél fertőtlenítő illóolajat párologtatni, ahogy én is teszem, szívből ajánlom neked ezt, amiből hoztam a boltba is.

5. Légy proaktív a mentális egészségeddel kapcsolatban!

Mindannyian eltérően reagálunk a stresszes helyzetekre és az elszigeteltségre. Tehát az első legjobb lépés, amelyet megtehetsz, a minták ismerete.

Ha depresszióval küzdesz, próbálj betartani egy következetes és végrehajtható ütemtervet. Adj magadnak egy rutin ajándékot – kelj fel, vigyázz magadra, vegyél fel otthonra is egy szép ruhát, csinálj pár nyújtógyakorlatot, ütemezz be telefonos csevegéseket a barátaiddal. Találj építő projekteket, mint például egy bútor lefestése vagy egy szoba átrendezése, amivel már régóta szeretnél foglalkozni. Találj egy kreatív projekt, amelyről álmodtál, egy nyelv vagy egy hangszeren játszás elsajátítása vagy tanulj meg akár a YouTube segítségével valamilyen más készséget, mint kézművesség. Vagy iratkozz be egy online tanfolyamra, én is benne vagyok egyben. Tanulhatsz a hormonrendszeredről is az e-bookjaimból vagy a Harmóniaboltban kapható könyvekből, praktikus tanácsokkal, NEM szakembereknek írt, azaz jól hasznosítható alaptudással. Egy új készség megtanulása, mint minden új tevékenység, növeli a dopamint és a szerotonint, melyek most felbecsülhetetlenek lehetnek.

Ha jobban hajlamos vagy a szorongásra, az adaptogén gyógynövények, például az ashwagandha és a rhodiola segíthetnek. A CBD is nyugtató. Sok kutatás azt mutatja, hogy ha mozogsz, ha napsütésben és a természetben vagy – ha van hozzá jó idő is – az csökkenti a szorongást és javítja az immunitást. Csupa nyereség! Beszélj a barátaiddal és akár olyanokkal, akiket egy ideje már nem láttál. Maradj kapcsolatban másokkal, a társas támasz ereje felbecsülhetetlen.

Adj hálát minden nap valamiért! – A hála az egyik legjobb ellenszere a szorongásnak. Add hozzá a hálalistát a reggeli rutinodhoz. Este pedig azzal zárd a napod, hogy összegzed aznapi apró sikereidet és örömeidet. A jóra való összpontosítás a nehéz időkben elképesztően hatékony módszer a mentális egészséged védelmére.

Tudtad, hogy a hormonális egyensúly nagy részét képezi az immunvédelemnek?

Most az, hogy megvédd a hormonjaidat az egyensúlyuk megborulását okozó dolgoktól fontosabb, mint valaha!

Gondosan összeválogattam pár készítményt, melyek biztosítják az alapvető mikrotápanyag-ellátást, ami a hormonok kiegyensúlyozásához szükséges.

C-vitamin –az immunrendszered sejtjeinek és a mellékvesének is szüksége van C-vitaminra, hogy a legjobban teljesítsen. A kutatások kimutatták, hogy azok, akik stressz alatt állnak vagy nagy energiákat igénylő élethelyzetben vannak (mint minden kisgyerekes anyuka), jelentősen – akár 50% -kal – is csökkenthetik az elkapott megfázások számát és azok súlyosságát azáltal, hogy C-vitamin-kiegészítőt szednek.

Cink – A cink központi szerepet játszik az immunrendszerben. A cinkhiány egyik első jele a fokozott köhögés és megfázás. Cink nélkül a sejteket határoló sejtmembrán sérülékennyé válik, és így a sejt a káros hatásokkal szemben kevésbé ellenálló lesz, életképessége nagymértékben csökken (gondolj a spermákra is, ezért olyan ajánlott férfiaknek). A cink az egyik legkutatottabb tápanyag immunitásunk szempontjából, vírusellenes képessége is bizonyított, nekem drága gyógyszerész-fitoterapeuta tanárom beszélt róla sokat. Ajánlott adagja napi 15-30 mg.

Kombinálhatod szelénnel https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0033062020300372?fbclid=IwAR2x-uLlYeLQtXshl4ez-ve1s-ifYawir4l3oaRZAVP0_t4wnfdYjrjDMRk#bb0070), mivel a szelén hiány lehetővé teheti a vírusok mutációját – találsz kombinált terméket is a shopban a linkre kattintva. (

D3-vitamin – A D-vitaminhiány az egyik leggyakoribb tápanyaghiány, melyet leginkább a napfényes órák számának hiánya okoz. Mivel a világ olyan részében élünk, ahol a tél nagy részén nincs napsütés, fontos a nyári hónapokban maximalizálni a napfényes időn töltött időt, még mielőtt a téli hónapok beindulnának, és a kiürült készleteket télen érdemes kiegészítőből pótolni.

A D vitamin csökkenti a vírusfertőzések okozta halálozás kockázatát. A kutatók szerint a D-vitamin serkenti a “veleszületett immunitást” a vírusok és baktériumok ellen. A normál napi adag kb. 5000 IU, fertőzések kockázatának idején érdemes megemelni az adagot ennek DUPLÁJÁRA. Ha aktív a vírusfertőzés, akkor 3 napig a triplájára is emelheted. Ha készült laborvizsgálatod, nézd csak meg: a 125 nmol/l körüli érték az optimális!

Én krém formájában ajánlom, bőrön keresztül jobban felszívódik, mivel kikerüli az emésztőrendszert.

Magnézium – Egyrészt segíti a D vitamin felszívódását, másrészt mellékvese támogatóként segít a stressz hatásokat leküzdeni és egyben aktiválja az immunrendszert akut vírusos és bakteriális betegségek esetén.

Használhatod krém formájában, készíthetsz magnézium sós fürdővizet vagy szedd szájon át. Én most minden nap kakaót készítek: nyers kakaóporból, ami amúgy is tartalmaz magnéziumot, ebbe beleteszem a magnézium poromat, kevés mézet és mandulatejszínt vagy kókusztejszínt.

Bélrendszert támogató prebiotikus rostok (Bimuno) és élő probiotikus cseppek (Herbaferm) és fermentált ételek – minél jobban megértjük az immunrendszert, annál inkább felismerjük, hogy egészségi állapotunk nagy része a bélbaktériumok egyensúlyában rejlik. A savanyúkáposzta és annak leve, a kimcsi, a fermentált zöldségek, vagyis otthon készült (nem bolti) savanyúságok egész évben nélkülözhetetlenek az erős immunitás fenntartásához.

Klikkelj ide a rendeléshez

 

error: A Harmóniabolt közlendője:

RENDELÉSEK:

Ingyenes szállítás 60.000 Ft vásárlás felett

Előre utalási és bankkártyás fizetési lehetőség.

Személyes átvétel minden kedden és csütörtökön!

KÉRD A PORTÁRA A RENDELÉSED A RUGALMASABB ÁTVÉTELÉRT!

 Termékek

HORMON EGYENSÚLY TERÁPIÁS KONZULTÁCIÓK:

Foglalás

INDULÓ PROGRAMJAINK:

Hormonharmónia Termékenységfokozó Programja TM