Ösztrogént több forrásból is be tudunk szerezni: saját petefészkünk termelésének hála, de ezen túl hozzájuthatunk szintetikus ösztrogén tartalmú gyógyszerekből, mint pld. fogamzásgátló tabletta, a fito-és miko-ösztrogénekből (növények ösztrogénjei) és a sajátunknál többszörösen erősebb xeno-ösztrogénekből, melyek olyan mesterséges vegyszerek, amelyek az emberi szervezetbe jutva képesek az ösztrogént mimikálni (csapvízből, vegyszerekből, kozmetikumokból, hús- és tejtermékekből juthatunk hozzájuk). Olvasnivaló róluk itt!
Ösztrogén-dominancia
A női testet két fontos nemi hormon szabályozza: az ösztrogén és a progeszteron.
Kettejük a kapcsolata és igen kényes egyensúlya határozza meg nőgyógyászati egészségünket.
Ösztrogén – ösztro: a női emlős termékeny időszaka + gén: generálni
Elsőszámú női nemi hormon (ösztradiol, ösztriol, ösztron összefoglaló neve). Felelős a másodlagos női jegyek kifejlődéséért (mellek, méh…) és a a menstruáció létrejöttéért. Magyarul tüszőhormonnak is hívjuk, hiszen az ösztrogéncsúcs váltja ki a peteérést és tüszőrepedést. A ciklus első felében van jelen, a petefészkekben termelődik, a zsírsejtekben raktározódik, szaporodik és nem könnyen ürül ki. Kutatók úgy nevezik, hogy “Az élet angyala… a halál angyala”
Progeszteron – pro: valamiért + gestation: terhesség
Nemcsak nemi hormon, mindennemű emlős termeli. Ellensúlyozó hormon, az ösztrogén ellensúlyozója. Peteérés után termelődik a petefészekben (amennyiben volt ovuláció), illetve kis mennyiségben a mellékvesékben is termelődik. A ciklus második felében van jelen. Más néven sárgatest hormonnak nevezzük, mivel a tüszőrepedés után a visszamaradt sárgatestben termelődik. Sajnos könnyen kiürül és a kortizol nevű (stressz hormon) blokkolja. Napi 20 mg-ot kellene, hogy termeljen egy egészséges nő petefészke ovuláció (tüszőrepedés) és menstruáció között (14 napon át) az egyensúly fenntartása érdekében. Latin neve: PRO-GESTATION, azaz PRO=valamiért és GESTATION=teherbeesés mutatja, hogy jelenléte alapvetően fontos az egészséges terhességért
E két hormon játéka szabályozza a női ciklust és a nő testi-lelki egészségét. A gond az, hogy míg az egyikhez könnyen hozzájutunk és könnyen raktározódik – ez az ösztrogén – , a progeszteronhoz egyetlen forrásból jutunk.
A két hormon forrásai
A progeszteron forrása: ha a petefészkünk azt megtermeli közvetlenül ovulációt követően, és ha megfelelő mennyiséget meg tud termelni. Tehát a feltétele, hogy legyen ovulációnk egyáltalán. Majd a megfelelő mennyiség azon is múlik, hogy mennyi stressz ér bennünket.
Ösztrogén-dominancia
Az ösztrogén és progeszteron megbomlott egyensúlya az ösztrogén-dominancia. A folyamatos ösztrogén bevitelnek köszönhetően vagy az ovuláció hiánya miatt (ami pedig progeszteron hiányhoz vezet) jöhet létre az úgynevezett ösztrogén-dominancia, ami nem más, mint amikor túl sok ösztrogén van a szervezetünkben a progeszteronhoz képest – azaz felborult az egyensúly.
Amikor ösztrogén-dominancia áll be a szervezetben, az ellensúlyozatlan ösztrogén különböző nem kívánatos tüneteket és betegségeket okoz egy nő szervezetében.
Többek között képes burjánzásra késztetni a női szövetek sejtjeit (proliferáció), képes felborítani a ciklusunkat, képes peteérés nélküli ciklusokat okozni, képes blokkolni más hormonok termelődését, képes blokkolni a programozott sejthalált (apoptózis), képes vérrögöket képezni a vérünkben és így tovább…
Minél több ideig van ellensúlyozatlanul, illetve minél nagyobb az ösztrogén dominancia, annál súlyosabb tüneteket idézhet elő!
A két hormon kapcsolatát legegyszerűbben egy kétkarú mérleggel lehetne szemléltetni: A mérleg egyik serpenyőjében van az ösztrogén, a másikban a progeszteron. Tételezzük föl, hogy a mérleg serpenyőiben homokszemek vannak. Minden egyes nappal, amikor szintetikus vagy xeno-ösztrogén hatás ér minket, egy darab homokszemmel több kerül az ösztrogén serpenyőbe. Közben pedig a progeszteron igyekszik lépést tartani. Tény, hogy ez a napi mennyiség nagyon kevés. De ha belegondolunk, hogy embrió korunktól addig a napig, mígnem egy nőgyógyászati betegségünk alakul ki – sok-sok nap telik el és sok-sok homokszem kerül a serpenyőbe… és az ösztrogén kezdi átvenni az irányítást. Így elég könnyű egyensúlytalanságra szert tennünk.
Amikor ez a rendkívül fontos egyensúly valamiért felborul, a testünk tünetekkel jelzi, hogy baj van. Ezek azok a bizonyos nőgyógyászati problémák, amelyekkel a nők igen nagy többsége megküzd napról napra és hónapról hónapra minden korosztályban… Ezek a problémák a sokak által már-már természetesnek vett menstruációs görcsöktől, vagy a ciklus rendszertelenségétől (mely egy nagyon komoly, intő jel) a krónikus nőgyógyászati betegségekig terjedhetnek.
Az ösztrogén dominancia lehetséges tünetei és szindrómái:
- PMS (menstruációt megelőző tünetek)
- Menstruáció minden típusú zavara (túl gyakori, túl hosszú, elhúzódó, kimaradozó, stb)
- Túl erős vagy túl gyenge menytruációs vérzés, darabos állagú, sötét színű
- Peteérés vagy ovuláció hiánya
- PCOS
- Meddőség vagy vetélés
- Menopauza
- Endometriózis
- Mellcsomók (jóindulatú fibrociszták)
- Mellfeszülés, mellrák
- Miómák
- Pajzsmirigy alulműködés-elégtelenség
- Alacsony libidó
- Depresszió, ingerlékenység, pánikbetegség
- Súlygyarapodás, kifejezetten hason, csípőn és combokon
- Krónikus fáradtság
- Szédülés, bizonytalanság érzés
- Homályos gondolkodás
- Epehólyag betegségei
- Hajhullás
- Androgén jegyek (fejtetői kopaszodás, hasi hízás, szőrösödés)
- Migrén, krónikus fejfájás
- Hipoglikémia (alacsony vércukor)
- Vérrög képződés (trombózis, embólia, agyvérzés)
- Alvászavar
- Memória zavar (rövidtávú)
- Hangulatváltozások (idegesség, nyugtalanság)
- Csontritkulás (menopauza előtti csontsűrűség veszteség is)
- Lassú anyagcsere
- Folyadék visszatartás (ödéma)
- Allergiák: asztma, csalánkiütés, lisztérzékenység…
- Auto-immun betegségek: Lupus (SLE), 1-es Diabetes Mellitus, Sclerózis Multiplex, Hashimoto, stb.
Megoldás a természetes progeszteron
A felsorolt tüneteken és betegségeken úgy lehet valóban segíteni, ha arra törekszünk, hogy megszüntessük a betegség kialakulásának az okát.
Mivel a betegség táptalaja az ellensúlyozatlan és túltengő ösztrogén, ezért meg kell szüntetnünk az ösztrogén-dominanciát, azaz ellensúlyoznunk kell azt progeszteronnal.
Az ösztrogén komoly mennyiségben képes tározódni a zsírsejtjeinkben, ezért csak úgy “kiüríteni” sajnos nem tudjuk a fölösleget, hanem a szervezet progeszteron szintjét kell növelni, mely képes lesz ellensúlyozni az ösztrogént.
Ez az egyetlen természetes, ugyanakkor hatékony módja a felborult egyensúly helyreállításának.